top of page
здравни планове
Събития в МЦ
  • Електрокардиограма
    Електрокардиограма (ЕКГ) е тест, който всеки човек трябва да си направи поне веднъж, независимо от това, че е напълно здрав. Сърцето е с „електрическо запалва-не, подобно на двигателите на колите”. Само че токовете, които активират сърцето са много слаби и се наричат био-токове. Електрокардиографът регистрира тези биотокове, усилва ги сто пъти и ги рисува върху хартия - това е еле-ктрокардиограмата. Периферните мускули също имат електрическа активност, която може да смути ЕКГ-мата и затова при правенето й изследваният трябва да лежи спо-койно.
    Има състояния при които човек е напълно здрав, но еле-ктрокардиограмата му е различна от тази на другите хо-ра. Така е например при синдром на ранна реполяриза-ция - тези хора са здрави, но електрокардиограмата им е постоянно както при начален инфаркт. Ако тези хора, не-зависимо че нямат оплаквания, си направят профилакти-чно ЕКГ-ма, това се разбира и по-късно не стават грешки. Ако те обаче си правят ЕКГ-ма по повод на някаква гръд-на болка - например от шипове, и тогава за пръв път им се прави ЕКГ, най-вероятно ще се реши че са с инфаркт и „ще отнесат” едно лечение за него.
      Съществуват и вродени заболявания на проводните пъ-тища за биотоковете в сърцето. Тези вродени болести мо-гат да бъдат открити само ако съответният човек си на-прави ЕКГ, желателно още когато те не са му причинили никакви проблеми.
      Поради това е добре всеки човек да си направи ЕКГ поне веднъж в живота и да запази тази електрокардио-грама у дома за сравнение при нужда. Когато един ден има някакви оплаквания, му се прави нова ЕКГ-ма, която се сравнява със старата. Ако двете кардиограми са ед-накви е по-малко вероятно причината за новопоявилите се оплаквания да е сърдечна. Ако обаче кардиограмата при оплакванията се различава значимо от изходната, профилактично направена ЕКГ-ма, то пациентът е за постъпване в кардиология.

    Задължителните медицински прегледи за жените във всяка възраст
    Уважааеми посетители и посетителки на нашия сайт, ако знаете кои прегледи са най-необходими в съответната възраст, това със сигурност ще ви помогне да останете здрави много след 50-те. Медицински център Ихтиман ЕООД ви предлага списък с неща, на които е уместно да обръщаме внимание от медицинска гледна точка през годините в зависимост от възрастовата група.
    Годишни профилактични прегледи
    Започвайки от 20-те си години, жените (а и не само те) трябва всяка година редовно да преминават профилактични прегледи, включващи проверка на теглото, височината, кръвното налягане, електрокардиограма, както и проверка на тялото за рак на кожата. тези прегледи са идеална възможност също да се консултирате с личния си лекар, ако има нещо, което Ви притеснява по отношение на здравето Ви.
    Гинекологични прегледи и цитонамазка
    Жените над 20 години, както и тези, които имат активен сексуален живот, трябва редовно да правят изследване на цитонамазка, заради риска от рак на шийката на матката. Ако предишните Ви тестове са били в норма и при вас няма рискови фактори, като например различни партньори, ПАП тест може да се прави веднъж на 2-3 години.
    Изследване на гърдите
    Не става въпрос само за мамография - жените трябва всеки месец да проверяват сами гърдите си пред огледалото и чрез опипване за евентуални промени: във формата, големината, цвета, за отделяне на течност от зърната, за появата на "бучки". Веднъж годишно обаче е задължително изследването да се направи от лекар.
    Жената на 20
    Болести, предавани по полов път
    На дамите в тази възраст, които са сексуално активни, се препоръчва редовно да се изследват за хламидия, СПИН, гонорея и сифилис. Специално на жените между 9 и 26 годишна възраст се препоръчва да направят ваксина срещу човешкия папилома-вирус.
    Холестерол
    Нашите специалисти препоръчват на жените, навършили 20 години, да проверяват нивата на холестерола си веднъж на всеки 3-5 години.
    Начин на живот
    Разбира се, това не е медицинско изследване, но е важна индикация за здравословното състояние на младата дама. Тук отговорността пада в по-голяма степен върху лекаря, който трябва да се интересува от начина Ви на живот - употребявате ли алкохол, цигари, наркотици, правите ли безопасен секс или пренебрегвате сигурността, пък дори слагате ли си колана, когато шофирате.

    Жената на 30
    Контрацепция
    Много жени днес раждат първото си дете около тази възраст. Същевременно друга голяма част от дамите вече имат дете или деца и това, което търсят, е надеждна и безопасна контрацепция.
    Ето защо е много важно да се консултирате с лекаря си за това, като му дадете цялата необходима информация, за да бъде избрано най-доброто средство за Вас. Един от основните фактори в случая е дали пушите, тъй като пушачките са изложени на по-голям риск от образуване на тромби, ако приемат противозачатъчни таблетки.
    Мамографии
    Обикновено мамографията не се препоръчва до 40-те, но ако в семейството ви има случай на рак на гърдата, по-добре започнете да ги правите още от 30-годишна възраст.

    Жената на 40
    Мамография
    Между 40 и 50 години, жената трябва да прави това изследване на всеки две години, препоръчват лекарите.
    Изследване плътността на костите
    Особено ако менопаузата е настъпила по-рано, жените трябва да правят това изследване, тъй като намалените нива на естрогена се отразяват на плътността на костите.
    Холестерол
    На 40 години трябва да започнете да проверявате нивата на холестерола поне веднъж годишно.
    Теглото
    Метаболизмът започва да се забавя при жените около 40-тата година, което улеснява натрупването на излишни килограми. Постарайте се да поддържате в здравословните граници Индекса на телесната маса.

    Жената на 50
    Колоноскопия (изследване на участък от дебелото черво с дължина до 1 метър за наличие на ракови клетки и образувания).
    Нашите специалисти препоръчват да се прави на всеки 3-5 години, започвайки от 50-та година.
    Изследване плътността на костите
    На тази възраст е абсолютно задължително. Ако показателите са нормални, тестовете се правят на всеки пет години, но ако не са в норма, трябва да се проверявате на всеки две години. Така ви съветваме ние. Вие, разбира се, решавате.
    Мамографии
    От тази възраст нататък мамографиите следва да се правят ежегодно.
    ПАП тест
    Жените, навършили 50, трябва всяка година да минават гинекологичен преглед и да изследват цитонамазка.

   С минута мълчание тази сутрин медиците от "Медицински център - ИХТИМАН" отбелязаха Деня на спасението, в който се отдаваме почит към загиналите при спасяване на човешки живот, съобщи управителят на здравното заведение д-р Николай ЗЛАТЕВ.

   На 15-ти август, в деня на Успение Богородично, се отбелязва Деня на спасението., преди половин век, 26-годишният д-р Стефан Черкезов спасява 47 души, като ги изнася от горящ автобус, а на следващия ден умира от раните си. От 2004 г. на тази дата в много лечебни заведения у нас неформално се отдава почит към д-р Черкезов и към медиците, срещнали смъртта си при изпълнение на своя професионален и човешки дълг.

   Тази година ритуалът по отбелязване Деня на Спасението за пръв път ще е официален, тъй като в края на миналата година с Решение на МС 15 август бе обявен за Ден на Спасението.

   С този документ България стана първата страна в ЕС, която официално отбелязва паметта и делото на своите сънародници, загинали по време на спасителни акции.

value. quality care. convenience.

bottom of page